Medzinárodný deň dobrosrdečnosti

nov 15, 2023

13. November
Medzinárodný deň dobrosrdečnosti
(čítajte celé)🙏🏼
Keď sme prevzali v Prešove záštitu a ochranné krídla nad predajcami časopisu NOTA BENE, hnala nás túžba spoznať týchto ľudí bližšie, zaujímať sa o ich osudy či trápenia.
Keďže 13. november je aj Medzinárodným dňom dobrosrdečnosti, tak sme spojili tento deň práve s ľuďmi bez domova. Pozvali sme ich (prvú várku) na návštevu k nám do Podajka ❤️ , kde sme si pre všetkých pripravili milý program a spoločný obed.
Hneď zrána po výdatných raňajkách a skvelej káve, všetci naši hostia absolvovali skrášľovaciu kúru, vďaka našim milým a dobrosrdečným študentom a majsterkám zo Stredná odborná škola služieb, Košická 20 Prešov, odbor – barbier- kaderník , kaderník- vizážista, ktorí ani tentoraz neváhali a s radosťou prijali výzvu pomoci ľuďom bez domova. Strihali, upravovali, holili, dámy si užili parafín na rukách či manikúru. Vážime si váš zdravý postoj aj k ľuďom s neľahkým osudom ❤️🍀🙏🏼
Následne našich hostí čakala prednáška s ukážkami prvej pomoci od študentiek z Prešovská univerzita Fakulta Zdravotníctva, odbor ošetrovateľstvo, Alžbeta Holoďáková, Viki Kofirová a Diana Danková. Dievčatá našim hosťom vysvetlili dôležitosť prevencie, predviedli ukážky prvej pomoci či správne a efektívne ošetrovanie rán, ktoré častokrát ľudí bez domova trápi. Dievčatá preukázali profesionalitu, znalosti a obrovskú dávku empatie. Ďakujeme vám, boli ste aj pre nás obrovským prínosom🍀❤️❤️.
Spoločný obed sa niesol v slávnostnej atmosfére, po prípitku sme si pochutnali na kuracom vývare s domácimi rezancami, po ktorom na stole ,,pristál “zemiakový šalát s fajnovými rezňami 🫣. Pri dobrom jedle nastali okamihy uvoľnenej atmosféry a príjemných debát. Prišli slová vďaky, dojemných momentov a sĺz. Bolo to krásne🤝🙏🏼🍀❤️
Po výdatnom obede prišli na rad darčeky v podobe teplých topánok, hygienických potrieb, oblečenia, nového spodného prádla či ponožiek.
Záver dňa patril prekvapeniu v podobe muzikoterapie od našej skvelej Gabiky Muzikoterapia Prešov Gabriela Timkova, ktorá vniesla ľuďom bez domova do života plameň pohody, ozdravenia duše a veľa lásky. Naši hostia si užívali relaxáciu dokonale (poniektorí pospali, oddýchli) Podľa ich slov bol to ich najkrajší zážitok v celom ich živote ! Ďakujeme Gabika ❤️
Pre nás Podajkovcov to bol jeden z najkrajších dní pomoci ľuďom bez domova a radi v týchto dňoch budeme pokračovať 🤝Bolo pre nás smutné počuť, že už nevedia kedy vôbec im niekto blahoželal k narodeninám, alebo, že pre nich niekto niečo nezištne urobil. Nepamätajú si slávnostný obed kedy jedli nie z plastovej misky.
Toto sú momenty, kedy si my vo svojom spokojnom svete uvedomujeme, že máme všetko čo potrebujeme 🙏🏼.
Naši predajcovia Nota Bene si zaslúžia obrovskú úctu, pretože aj napriek ich neľahkému osudu sa dokážu pasovať dennodenne s myšlienkou boja o prežitie. Pasuju sa s gráciou, bez alkoholu, drog či iných neblahých ,,priateľov”. Odstoja si denne niekoľko hodín predajom časopisov, aby na jednom zarobili 1,20€ . Mohli sa zachovať inak, ale zachovali si svoju dôstojnosť a chuť na sebe pracovať. Nielen preto si zaslúžia našu úctu plnú rešpektu a prijatia.
Mravnosť v najširšom zmysle nie je núdza ani samozrejmosť, ale voľba. Je to násilie, ktoré na sebe musíme páchať.
Ďakujeme, že sme mohli stráviť krasny deň vo vašej spoločnosti ❤️
Určite budeme tradične takéto dni opakovať a týmto pozývame aj vás milí naši podporovatelia, aby ste sa k nám nabudúce pridali. Lebo ľudská pomoc v núdzi neobohacuje len toho, kto ju dostáva, ale aj toho, kto ju poskytuje.
Ďakujeme