Takúto tvár má pomoc

mar 11, 2022

Takúto tvár má pomoc

Aj takto sa máme na zbernom mieste.

Už 23 dní nami lomcujú emócie.

Už 23 dní ideme na doraz svojich síl, ale nie je to sťažnosť.

Zo skladu OZ Podaj ďalej bolo darovaných niekoľko desiatok ton pomoci. Za hranice Ukrajiny, ale samozrejme aj v našom meste. Stretávame sa s množstvom ľudí. Vidíme v očiach bolesť, strach, poníženie, ale aj veľkú vďaku a hlavne nádej.

Denne príde na zberné miesto niekoľko desiatok ľudí, ktorí utekajú pred hrôzami vojny , zastavia sa u nás po balíček pomoci. Ak sú už niekde ubytovaní a varia si sami,  prispôsobíme tomu aj našu pomoc. Ak sú v meste len na istý čas, dostanú len to, čo nutne potrebujú.

Chceme pripomenúť, že naša pomoc je jednorázová. Žiaľ, nedokážeme suplovať štát a iné orgány. Naučíme ryby loviť, aj im na začiatok pár venujeme, ale pokračovať a loviť už musia sami. Nasmerujeme, nakŕmime, oblečieme.

Každá rodina je posudzovaná individuálne, keďže nemôžeme dať 3 členom toľko čo siedmym. Pri návšteve sa preukazujú pasom a dokumentami z cudzineckej polície, vypíšeme darovaciu zmluvu, kde sú aj údaje o mieste ubytovania. Keďže v meste Prešov sa so zbierkami roztrhlo vrece, chceme sa vyhnúť tomu a verte, že je to veľmi ťažké, aby táto pomoc nebola zneužívaná.

Nezaslúžite si to hlavne vy, darcovia.

Nie sme ani Tesco, ani drogéria. Sme len pomocná ruka v ťažkej situácii a sme možno prísni, ale láskaví. Každá rodina, alebo jednotlivec od nás naozaj odchádza zabezpečená na niekoľko dní, možno týždňov.

Vážime si hlavne vás, bežných ľudí a darcov, ktorí so svojich ťažko zarobených peňazí prinášate nákupy potravín, drogérie, aj iných vecí. Vy si zaslúžite, aby vaša pomoc bola poskytnutá tomu, kto ju reálne potrebuje.

Je to každým dňom ťažšie a ťažšie. Prichádzajú ľudia, ktorí majú nejaký cieľ. Prichádzajú ľudia bez cieľa, ale s nádejou na skorý návrat domov. Prichádzajú aj tí, ktorí stratili rodinu, mužov a bratov.

Prosíme vás, buďme trpezliví a podajme pomocnú ruku, ale iba toľko, koľko sami dokážeme a unesieme.

Ľudia sú vystrašení, nevedia jazyk, nepoznajú naše mesto, zvyky, nevedia čo bude ďalej. Sme tu, aby sme im pomohli, usmernili, dali strechu nad hlavou.

Čo sa týka ľudí, ktorí poskytujú ubytovanie v svojich domoch, bytoch, tam je niekedy cítiť, že chcú pomôcť asi viac sebe, ako svojim podnájomnikom, ale to sú naozaj len výnimky. Ak dáme zánovné paplóny, ohradia sa, že chcú nové. Ak dáme balík 24 ks toaletného papiera, pýtajú 3 balíky. Ak dáme presný počet zubných kefiek, povedia, dajte ku každej aj zubnú pastu. A tak ďalej, a tak ďalej. Keď to tak neurobíme, ohradzujú sa tým, že mame plný sklad, prečo dávame len tak „poskromne“.

Aj takéto dni máme na zberáku. Je nám aj veselo, aj smutne, aj ťažko. Niekedy od vyčerpania aj slzička vypadne.

Vsetci to robíme dobrovoľne, nemáme právo sa sťažovať a ani to nechceme.

V Charity shope oblečenie, obuv, hračky ponúkame zdarma, keďže sme nechceli aby sa ľudia nedôstojne hrabali vo vreciach. Ponúkame im ho bez akéhokoľvek nároku na príspevky. Samozrejme nemohli sme Charity Shop ponúknuť len ľuďom z Ukrajiny. Je otvorený pre všetkých v núdzi. Prichádzame tým o ,,tržby“ , ktoré nám zabezpečovali pokrytie nájmov, bežných výdavkov, pohonných hmôt atď., ale nemáme výčitky.

Nemáme žiadnu finančnú odmenu. Nezískali sme žiadnu dotáciu, ale máme každý deň teplý obed a zadarmo skladové priestory na pol roka. Vďaka mestu Prešov

Vydržte to s nami. Oddýchnite si aj vy od materiálnej pomoci. Je lepšie pomáhať pravidelne a po menej, ako jednorazovo a veľa..

Chceme, aby ste vedeli, že si vás všetkých nesmierne vážime a ďakujeme za všetko čo pre ľudí v núdzi, alebo utečencov robíte.

Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať.

Podajkovci