Pomoc pre migrantov

okt 18, 2023

Naše Podajko sídli v blízkosti cudzineckej polície. Niekoľko dní sme jazdili do ,,práce“ a dívali sa denne na desiatky ľudí utekajúcich zo svojej krajiny, ktorí postávali, polihovali na trávniku a čakali na potvrdenie od polície.
Prvé dni sme s veľkým rešpektom sledovali pokojné diania pred budovou CP, neskôr sme sa odhodlali osloviť týchto ľudí a venovať im zopár fliaš s vodou, pečivo či hygienické potreby. Pred pár týždňami sme sa rozhodli sprístupniť malú vrátnicu (teda chodbu), ktorá nám slúžila ako sklad a pripravili sme tam fľaše s vodou, plienky, hygienu, nejaké pečivo či varnicu s teplým čajom, ktoré využívali hlavne mamičky s deťmi.
Prišli mrazivé rána a chladné noci a my sme sa s veľkým odhodlaním rozhodli sprístupniť celú budovu a poskytnúť tak útočisko hlavne mamičkám s deťmi, ktoré sa môžu vyspať, oddýchnuť, prezliecť, umyť či nabiť telefón, najesť a nabrať nové sily.
Dnes deti odišli na cesty v novom teplom oblečení, s teplými topánkami, rukavicami a čiapkami. Nezabudli sme na teplý čaj, polievku či pečivo a ovocie.
Naša obrovská vďaka patrí majiteľom budovy Umakov, ktorých nápad bol okamžite sprístupniť priestory na pomoc týmto ľuďom, aby mali dôstojnejšie čakanie na dokumenty a oddýchli si. Za jeden jediný deň sme vďaka Dobrovoľný hasičský zbor mesta Prešov, Hasiči Ľubotice, Obec Ľubotice, Slovenská humanitná rada / Slovak Humanitarian Council dokázali ako tak zveľadiť priestor a hneď večer sme mohli poskytnúť útočisko niekoľkým matkám s deťmi, kde najmenšie malo iba 4 roky 😞 a ďalším ľuďom z ťažko skúšanej Sýrie.
Ďakujeme Hasiči za vašu neuveriteľnú ľudskosť a podporu v každom ohľade. Nikdy ste nás nenechali v štichu a vaša pomoc je pre nás veľkou oporou a presvedčením, že v tom nie sme sami @dobrovoľný hasičský zbor mesta Prešov.
Milí Podajkovci – sme oz, ktoré takmer 10 rokov pomáha ľuďom bez rozdielu, národnosti či náboženského presvedčenia.
Nie je nám to jedno a pomáhame naďalej a prijmeme akúkoľvek pomoc či už fyzickú či materiálnu.