Aj takto sa máme na zbernom mieste

apr 1, 2022

Aj takto sa máme na zbernom mieste

Aj takto sa máme na zbernom mieste 
❗️už 23 dní nami lomcujú emócie ..
❗️ už 23 dní ideme na doraz svojich síl, nie je to sťažnosť 😉

🙏
zo skladu OZ Podaj ďalej bolo darovaných niekoľko desiatok ton pomoci
..snažíme sa zabezpečovať pomoc za hranice Ukrajiny, ale aj v našom meste .
.. stretávame sa s množstvom ľudí
…vidíme v očiach nádej , bolesť , strach , poníženie , ale aj veľkú vďaku
Denne príde na zberné miesto niekoľko desiatok ľudí, ktorí utekajú pred hrôzami vojny , zastavia sa u nás po balíček pomoci.  Ak sú už niekde ubytovaní a varia si sami ,prispôsobíme tomu aj našu pomoc. Ak sú v meste len na istý čas, dostanú od nás len to, čo nutne potrebujú.
Chceme pripomenúť, že naša pomoc je jednorázová. Žiaľ, nedokážeme suplovať štát a iné orgány. Naučíme ryby loviť, aj im na začiatok pár venujeme, ale pokračovať a loviť už musia sami. Nasmerujeme, nakŕmime, oblečieme…
Každá rodina je posudzovaná individuálne, keďže nemôžeme dať 3 členom toľko, čo siedmym. Pri návšteve sa preukazujú pasom a dokumentami z cudzineckej polície, vypíšeme darovaciu zmluvu, kde sú aj údaje o mieste ubytovania. Keďže v meste Prešov sa so zbierkami roztrhlo vrece, chceme sa vyhnúť tomu a verte, že je to veľmi ťažké, aby táto pomoc nebola zneužívaná či už zo strany jednej alebo druhej 😉
Nezaslúžite si to hlavne vy, darcovia.
Nie sme ani Tesco, ani Dm drogéria, sme len pomocná ruka v ťažkej situácii a sme možno prísni, ale láskaví 🙏
Každá rodina, alebo jednotlivec od nás naozaj odchádza zabezpečená na niekoľko dní, aj týždňov. Vážime si hlavne vás, bežných ľudí a darcov, ktorí so svojich ťažko zarobených peňazí prinášate nákupy potravín, drogérie, aj iných vecí. Vy si zaslúžite, aby vaša pomoc bola poskytnutá tomu, kto ju reálne potrebuje.
Je to každým dňom ťažšie a ťažšie. Prichádzajú ľudia, ktorí majú nejaký cieľ. Prichádzajú ľudia bez cieľa, ale s nádejou na skorý návrat domov. Prichádzajú aj tí, ktorí stratili rodinu, mužov a bratov..
Prosíme vás, buďme trpezliví a podajme pomocnú ruku, ale iba toľko,koľko sami dokážeme a unesieme..
Ľudia sú vystrašení, nevedia jazyk, nepoznajú naše mesto, zvyky, nevedia čo bude ďalej. Sme tu, aby sme im pomohli, usmernili, dali strechu nad hlavou.

Čo sa týka ľudí, ktorí poskytujú ubytovanie v svojich domoch, bytoch, je niekedy cítiť, že chcú pomôcť asi viac sebe, ako svojim podnájomníkom. Našťastie je to len veľmi malé percento, ale….. Ak dáme paplóny, ohradia sa, že chcú nové. Ak dáme balík 24 ks toaletného papiera, pýtajú 3 balíky (veď neviem, dokedy u nás budú). Ak dáme presný počet zubných kefiek, povedia, aby sme dali ku každej aj zubnú pastu.
atd.. a ked to tak neurobíme, ohradzujú sa tým, že mame plný sklad. 

Aj takéto dni máme na zberáku 😉 aj je nám veselo, aj smutne, aj ťažko. Niekedy od vyčerpania aj slzička vypadne.
Vsetci to robíme dobrovoľne, nemáme právo sa sťažovať a ani to nechceme.

V Charity shope sú oblečenie, obuv, hračky ponúkané zdarma, keďže sme nechceli aby sa ľudia nedôstojne hrabali vo vreciach na zberáku.  Ponúkame im ho bez akéhokoľvek nároku na príspevky. Samozrejme nemohli sme pomoc v Charity Shope ponúknuť len ľuďom z Ukrajiny, tak je otvorený pre všetkých aby sme predišli otázkam typu on ma zadarmo? a ja nie?

Prichádzame tým o ,,tržby”, ktoré nám zabezpečovali pokrytie nájmov, bežných výdavkov, pohonných hmôt atd., ale nemáme výčitky 😉

Nemáme žiadnu finančnú odmenu. Nezískali sme žiadnu dotáciu, ale máme každý deň teplý obed a zadarmo skladové priestory na Družbe na pol roka…
Ďakujeme, mesto Prešov
Vydržte to s nami. Oddýchnite si aj vy od materiálnej pomoci. Je dôležité pomáhať pravidelne a po menej, ako jednorazovo a veľa..

Chceme, aby ste vedeli, že si vás všetkých nesmierne vážime a ďakujeme za všetko čo pre ľudí v núdzi, alebo utečencov robíte.

Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať.
Podajkovci